ESMH181VQT562MB80U
Chemi-Con
Product No:
ESMH181VQT562MB80U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 180V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 9.27 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 13.905 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5600 µF