ESMH181VSN821MQ40U
Chemi-Con
Product No:
ESMH181VSN821MQ40U
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.53 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 202mOhm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.795 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 820 µF