ESMH201VQT222MB40U
Chemi-Con
Product No:
ESMH201VQT222MB40U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.71 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 113mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 7.065 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2200 µF