ESMH250VSN223MQ50S
Chemi-Con
Product No:
ESMH250VSN223MQ50S
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.02 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 5.4216 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 22000 µF