ESMH251VSN152MA50S
Chemi-Con
Product No:
ESMH251VSN152MA50S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.04 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 6.06 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1500 µF