ESMH350VND103MA25U
Chemi-Con
Product No:
ESMH350VND103MA25U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.02 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 41mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 3.2616 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 10000 µF