ESMH350VSN822MQ35U
Chemi-Con
Product No:
ESMH350VSN822MQ35U
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 51mOhm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.348 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 8200 µF