ESMH351VNN681MA45U
Chemi-Con
Product No:
ESMH351VNN681MA45U
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.96 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 366mOhm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.2328 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 680 µF