ESMH451VND821MB63T
Chemi-Con
Product No:
ESMH451VND821MB63T
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.77 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 303mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 5.3911 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 820 µF