ESMH500VNN472MA20T
Chemi-Con
Product No:
ESMH500VNN472MA20T
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF