ESMH630VND472MA25T
Chemi-Con
Product No:
ESMH630VND472MA25T
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.36 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 4.032 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF