ESMH630VNN153MA60W
Chemi-Con
Product No:
ESMH630VNN153MA60W
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Chemi-Con
Capacitance 15000 µF