ESMM630VND123MA50T
Chemi-Con
Product No:
ESMM630VND123MA50T
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMM
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Mfr Chemi-Con
Capacitance 12000 µF