ESMQ201VSN152MQ50U
Chemi-Con
Product No:
ESMQ201VSN152MQ50U
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.87 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 5.805 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1500 µF