ESMQ251ELL3R3MF11D
Chemi-Con
Product No:
ESMQ251ELL3R3MF11D
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SMQ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 100 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3.3 µF