ESMQ500ELL4R7ME11D
Chemi-Con
Product No:
ESMQ500ELL4R7ME11D
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 41 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series SMQ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 102.5 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 µF