ETMA090300UD-P5P-IC
CUI Inc.
Product No:
ETMA090300UD-P5P-IC
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 27W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency EN, FCC, SIQ, TUV, UL
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 4.33" L x 1.97" W x 1.18" H (110.0mm x 50.0mm x 30.0mm)
Product Status Not For New Designs
Weight 0.485 lb (219.99 g)
Current - Output (Max) 3A
Series ETMA (30W)
Power (Watts) 27 W
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 48" (1.22m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 9V
Standard Number 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC