ETOR451CTH152ME67U
Chemi-Con
Product No:
ETOR451CTH152ME67U
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.717" (69.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 59mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.1 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1.5 mF