ETOR501CTN392MEG8U
Chemi-Con
Product No:
ETOR501CTN392MEG8U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.693" (170.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 36mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series UTOR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 31 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3.9 mF