ETSA060300UC-P6P-SZ
CUI Inc.
Product No:
ETSA060300UC-P6P-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 18W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class I)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, cULus, GS, PSE
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 3.17" L x 1.97" W x 1.22" H (80.6mm x 50.0mm x 31.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.254 lb (115.21 g)
Current - Output (Max) 3A
Series ETSA-U (18W)
Power (Watts) 18 W
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 39.4" (1.00m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 6V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC