ETSA120500U-P5P-SZ
CUI Inc.
Product No:
ETSA120500U-P5P-SZ
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, cULus, GS
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 4.57" L x 1.97" W x 1.22" H (116.0mm x 50.0mm x 31.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.507 lb (229.97 g)
Current - Output (Max) 5A
Series ETSA-U (60W)
Power (Watts) 60 W
No Load Power Consumption 500mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 39.4" (1.00m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 12V
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC