ETSA190210UC-P5RP-SZ
CUI Inc.
Product No:
ETSA190210UC-P5RP-SZ
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class I)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, cULus, PSE, TUVgs
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 3.17" L x 1.97" W x 1.22" H (80.6mm x 50.0mm x 31.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.662 lb (300.28 g)
Current - Output (Max) 2.1A
Series ETSA-U (40W)
Power (Watts) 40 W
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 19V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC