ETSA190210UDC-P6RP-SZ
CUI Inc.
Product No:
ETSA190210UDC-P6RP-SZ
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency cULus, GS
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 2.97" L x 1.88" W x 1.11" H (75.5mm x 47.8mm x 28.2mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 2.1A
Series ETSA-UD (40W)
Power (Watts) 40 W
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 19V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC