EVK105CH0R3BW-F
Taiyo Yuden
Product No:
EVK105CH0R3BW-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.3PF 16V C0H 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0H
Product Status Obsolete
Ratings -
Series V
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.020" (0.52mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.3 pF