Home / Fixed Inductors / EXL1V0503-4R7-R
minImg
EXL1V0503-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXL1V0503-4R7-R
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.9A 36.3MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 36.3mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series EXL1V0503
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 21MHz