Home / Fixed Inductors / EXL1V0505-100-R
minImg
EXL1V0505-100-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXL1V0505-100-R
Description:
FIXED IND 10UH 5A 43 MOHM SMD
In Stock : 4922
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 43mOhm Max
Inductance 10 µH
Series EXL1V0505
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 10MHz