Home / Fixed Inductors / EXL1V0605-1R2-R
minImg
EXL1V0605-1R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXL1V0605-1R2-R
Description:
FIXED IND 1.2UH 18A 5.83MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 16A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 18 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 5.83mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Series EXL1V0605
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 43MHz