Home / Fixed Inductors / EXL1V0605-4R7-R
minImg
EXL1V0605-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXL1V0605-4R7-R
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.5A 18.4MOHM SM
In Stock : 3855
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 8.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 18.4mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series EXL1V0605
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 22MHz