Home / Fixed Inductors / EXL1V0703-2R2-R
minImg
EXL1V0703-2R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXL1V0703-2R2-R
Description:
FIXED IND 2.2UH 13A 13.7MOHM SMD
In Stock : 493
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 17A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 13 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.331" L x 0.315" W (8.40mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 13.7mOhm Max
Inductance 2.2 µH
Series EXL1V0703
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 28MHz