Home / Fixed Inductors / EXL1V0705-2R2-R
minImg
EXL1V0705-2R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXL1V0705-2R2-R
Description:
FIXED IND 2.2UH 14A 6.4MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 17A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 14 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.331" L x 0.315" W (8.40mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 6.4mOhm Max
Inductance 2.2 µH
Series EXL1V0705
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 27MHz