Home / Fixed Inductors / EXL1V1010-150-R
minImg
EXL1V1010-150-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXL1V1010-150-R
Description:
INDUCTOR MOLDED 15UH 12.5A
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 12.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 13.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 19.3mOhm Max
Inductance 15 µH
Series EXL1V1010
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 9MHz