Home / Fixed Inductors / EXLA1V0402-2R2-R
minImg
EXLA1V0402-2R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXLA1V0402-2R2-R
Description:
IND MOLDED SHLD 2.2UH 6.0A
In Stock : 2985
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 4.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 23.5mOhm Max
Inductance 2.2 µH