Home / Fixed Inductors / EXLA1V0505-150-R
minImg
EXLA1V0505-150-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXLA1V0505-150-R
Description:
IND MOLDED SHLD 15.0UH 3.0A
In Stock : 1722
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 4.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 66mOhm Max
Inductance 15 µH