Home / Fixed Inductors / EXLA1V0505-220-R
minImg
EXLA1V0505-220-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXLA1V0505-220-R
Description:
IND MOLDED SHLD 22.0UH 2.5A
In Stock : 1380
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 4.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 99.65mOhm Max
Inductance 22 µH