Home / Fixed Inductors / EXLA1V0605-4R7-R
minImg
EXLA1V0605-4R7-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXLA1V0605-4R7-R
Description:
IND MOLDED SHLD 4.7UH 6.5A
In Stock : 990
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 8.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 18.4mOhm Max
Inductance 4.7 µH