Home / Fixed Inductors / EXLA1V1006-100-R
minImg
EXLA1V1006-100-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXLA1V1006-100-R
Description:
IND MOLD SHLD 10UH 4.5A SMT
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 13A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 18.2mOhm Max
Inductance 10 µH