Home / Fixed Inductors / EXLA1V1006-2R2-R
minImg
EXLA1V1006-2R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXLA1V1006-2R2-R
Description:
IND MOLD SHLD 2.2UH 14A SMT
In Stock : 995
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 30A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 20 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 4.84mOhm Max
Inductance 2.2 µH