Home / Fixed Inductors / EXLA1V1010-8R2-R
minImg
EXLA1V1010-8R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
EXLA1V1010-8R2-R
Description:
IND MOLD SHLD 8.2UH 12.9A SMT
In Stock : 300
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 16.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 17.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 12.4mOhm Max
Inductance 8.2 µH