EY1H6R8MP20511RU
Chinsan (Elite)
Product No:
EY1H6R8MP20511RU
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL TH
In Stock : 1885
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series EY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 6.8 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 820 mOhms