F03B125V6-1-4AS
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
F03B125V6-1-4AS
Description:
MILITARY MIL-F-15160/03
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Fast Blow
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 6.25A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Product Status Active
Series MIL-F-15160
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 125 VAC