F09A250V3-1-2AS
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
F09A250V3-1-2AS
Description:
MILITARY MIL-F-15160/09
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 3.5A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Product Status Active
Series MIL-F-15160
Package / Case 5AG, 10mm x 38.1mm
Voltage Rating - AC 250 VAC