F17724224000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F17724224000
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.917" (23.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.232" L x 0.512" W (31.30mm x 13.00mm)
Product Status Active
Ratings X2
Series F1772-4000
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 440V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.22 µF