F17724333000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F17724333000
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.799" (20.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings X2
Series F1772-3
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 300V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.33 µF