F17725223000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F17725223000
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings X2
Series F1772-3
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 300V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2.2 µF