Home / Film Capacitors / F1772SX231031MFPB0
minImg
F1772SX231031MFPB0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F1772SX231031MFPB0
Description:
CAP FILM 10000PF 20% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings X2
Series F1772S
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 310V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 10000 pF