F182K53S3NP63K7R
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F182K53S3NP63K7R
Description:
CAP CER 1800PF 2KV S3N RADIAL
User Guide
Operating Temperature -
Applications SMPS Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
Temperature Coefficient S3N
Product Status Active
Ratings -
Series F
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1800 pF