F222K53Y5RN63J7R
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F222K53Y5RN63J7R
Description:
CAP CER 2200PF 1KV Y5R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 125°C
Applications SMPS Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
Temperature Coefficient Y5R
Capacitance 2200 pF