Home / Film Capacitors / F339MX231531KF02W0
minImg
F339MX231531KF02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F339MX231531KF02W0
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Series F339M
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 310V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.015 µF