Home / Film Capacitors / F339X131033KDA2B0
minImg
F339X131033KDA2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F339X131033KDA2B0
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 800VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Product Status Active
Ratings X1
Series F339X1
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 330V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 10000 pF