Home / Film Capacitors / F339X144748KKI2B0
minImg
F339X144748KKI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F339X144748KKI2B0
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Series F339X1
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 480V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.47 µF